The Bosch PLE-1MA060 is a 60 watt public address amplifier suitable for 100 volt line commercial audio systems as well as low impedance sound systems using 8 ohm loudspeakers.
19″ rack mounting brackets are included should you wish to build into a 19″ equipment rack.
- 60 watt, 100 volt line
- Also compatible with 8 ohm speakers
- 4 low noise balanced inputs for mic or line with phantom power
- 3 separate line inputs
- Further 100 volt input and Telephone input with priority
- RJ45 connection for remote wall plate WP3S2Z (see ancillary section)
- Contact closure and Vox priority
- Built-in chime for announcements
- Zone labelling and setting indicator pins
- Smart equalizing
- AC and 24VDC operation
- LED VU Meter
- 19″ rack mount brackets included
| Mains power supply | |
| Voltage | 230 VAC ±10%, 50/60 Hz (reduced power at lower mains or battery voltage) |
| Inrush current | 5A |
| Power consumption | 200 VA |
| Performance | |
| Frequency response | 50 Hz to 20 kHz (+1/‑3 dB @ ‑10 dB ref. rated output) |
| Distortion | <1% @ rated output power, 1 kHz |
| Bass Control
Treble Control |
Max -12/+12 dB (frequency is setting dependent)
| RJ-45 input | 1 x |
| Wall panel input | For PLE‑WP3S2Z |
| Mic / Line Input | 4 x |
| Music input | 3 x |
| Emergency / telephone | 1 x |
| Master/music output | 1 x |
| Loudspeaker output 100 V | Euro style pluggable screw terminal, floating |
| Max / rated PLE-1MA060 | 90 W / 60 W |
| Loudspeaker output 4 ohm | 300kohm |
| Connector | Euro style pluggable screw terminal, floating |
| PLE-1MA060-EU | 16 V (60 W) |
| Physical | |
| Dimensions (H x W x D) | 100 x 430 x 270 mm (19″ wide, 2U high) |