Bosch PLE-2MA240 Plena Mixer Amplifier is intended to provide 2-zone operations and high-output power for background audio PA and commercial audio installations. Zones 1 and 2 are built with Euro style pluggable screw terminal connectors and 70V, 25V, and 4 Ohms taps. The amplifier delivers 240 watts of power and 6 microphone / line input channels. The interface is straightforward, making it easy for anyone to operate. The PLE-2MA240 Plena Mixer features adjustable talk-over functions for paging applications and separate volume control for the dedicated music channels. The Bosch PLE-2MA240 Plena Mixer Amplifier is a cost effective, ideal solution for use in retail stores, commercial offices, halls, and more.
6 microphone/line inputs plus 3 music source inputs
Separate tone controls for microphones and music sources
- Spec Sheet
- User Manual
- Other Info
- Specifications
Specifications
| Color | Gray |
| Dimension (H x W x D) (mm) | 100 x 430 x 270 mm |
| Frequency response (Hz) | 50 – 20000 Hz |
| Headroom (dB) | 17 dB |
| Input voltage (VAC) | 115 – 230 VAC |
| Maximum output power (W) | 240 W |
| Maximum output voltage (V) | 44 V |
| Minimum dynamic range (dB) | 93 dB |
| Minimum signal-to-noise ratio (dB) | 63 dB |
| Nominal impedance (Ω) | 100 Ω |
| Operating relative humidity, non-condensing (%) | 0 – 95 % |
| Operating temperature (°C) | -10 – 45 °C |
| Power consumption (VA) | 800 VA |
| Power frequency | 50 Hz |
| Storage temperature (°C) | -40 – 70 °C |